WRITING

SKILLS WRITING KONULARI

AYŞENUR KILIÇ
WRITING

   Birkaç yıl önce, gireceğim İngilizce sınavından yüksek bir puan almak istiyordum. Bu yüzden de etrafımdaki insanlardan gireceğim writing sınavı için nasıl daha yüksek bir puan alabileceğimi araştırdım.

Yaptığım bu araştırmalar sonunda, writing sınavlarında yazınızın içinde kullandığınız bağlaçlar sayesinde daha yüksek puan alabileceğimi keşfettim. Bunu öğrendikten sonra sınav kâğıdımdaki cümleleri bağlaçlarla birbirine bağlayıp durmuş olsam da, daha sonradan da pek çok konuda karşınıza çıkacak olan bağlaçları bilmekte yarar var diye düşünüyorum. Ayrıca YDS sınavında da karşınıza bu konuya ait sorular çıkabilir. İşte size  “and, but, so” haricinde kullanabileceğiniz bağlaçlar…

Moreover (dahası, üstelik)

“Dahası, üstelik” olarak Türkçeye çevirebileceğiniz bu bağlaç, yazdığınız cümleyi destekler nitelikte başka bir şeye dikkat çekmek için yazınızda kullanabilirsiniz.

The library on 5th Avenue in New York City is one of the best places to do research.  Moreover, it has hundreds of the most respected magazines and journals in the world.  

In addition (ek olarak)

Yazdığınız cümleye ek olarak eklemek istediğiniz şeyleri belirtmek için kullanabilirsiniz.

The library on 5th Avenue in New York City is one of the best places to do research.  In addition, it has hundreds of the most respected magazines and journals in the world.  

Furthermore

Türkçe’ ye “ayrıca, üstelik” olarak çevirilebilir.

The library on 5th Avenue in New York City is one of the best places to do research.  Furthermore, it has hundreds of the most respected magazines and journals in the world. 

Also

“Dahi, üstelik, ayrıca” olarak çevrilebilir.

Not. Eğer kullanacağınız cümle “to be – olmak” şeklinde bir cümle ise “also” fiilden sonra yerleştirilir.

The library on 5th Avenue in New York City is one of the best places to do research.  It also has hundreds of the most respected magazines and journals in the world.  

As well

“de, bile, dahi” anlamında cümle sonunda kullanılır.

The library on 5th Avenue in New York City is one of the best places to do research.  It has hundreds of the most respected magazines and journals in the world as well.  

Too

The library on 5th Avenue in New York City is one of the best places to do research.  It has hundreds of the most respected magazines and journals in the world, too.

Additionally,

“Ayrıca, ilaveten” anlamında kullanılır.

The library on 5th Avenue in New York City is one of the best places to do research.  Additionally, it has hundreds of the most respected magazines and journals in the world.  

comments powered by Disqus