BLOG

Grammar başlangıç konuları.

Conquer English
BLOG

   İngilizce dil gelişiminiz sırasında eminim pek çoğunuzun eline bir şekilde İngilizce hikâyeler geçmiştir. Bunları okumaya çalışmış ve hatta belki bu okuduğunuz hikâyelerden sınava tabi tutulmuş dahi olabilirsiniz. Pek çok İngilizce eğitmeni İngilizce üzerine okumalar yapmanızı önermiş ve bu okumalar için en iyi yolun kendi düzeyinize göre hikâyeler içeren kitaplar bulmaktan geçtiğini söylemişlerdir. 

 İngilizce hikayeler. ingilizce hikayeler ve önemi

  İngilizceye yeni başlayan kişiler, İngilizceyi gramer konularından ibaret olarak görüyor ve grameri çok iyi bilmesine rağmen neden İngilizce’sinin hala gelişmediğinden yakınıyor. Fakat dil öğrenme süreci okuma, yazma, konuşma ve gramer olmak üzere dört büyük başlık altında toplanıyor. Bu yüzden de yalnızca İngilizce gramer bilgisine sahip olmak İngilizce’nizin güçlü olduğu anlamına gelmeyecektir.

   Bu gün burada İngilizce hikâyeler okumanın önemine değinmek istiyorum çünkü hikâyeler okumak; İngilizce eğitiminiz sırasında kazanmanız gereken okuma, yazma, konuşma ve gramer yeteneklerinin dördünü birden kapsıyor. Bu yüzden hikâye okumaları yaparak bir taşla dört kuşu birden vurmuş oluyorsunuz.

   Hikâye okumak neden bu kadar önemli?

   Öncelikle okuma yeteneğinizi geliştirebilmenizin ve kelime dağarcığınızı zenginleştirebilmenin yolu İngilizce okumalar yapmaktan geçer. Ve kendi düzeyinize göre bir okuma kitabı bulmak güç olabilir. Bu yüzden de çeşitli düzeylere göre hazırlanmış hikâyeler okumak sizin için daha kolay bir yoldur. Ayrıca okuduğunuz Hikâye seviyesini zaman geçtikçe zorlaştırarak İngilizce’nizin ilerlemesini görebilme şansı edinebilirsiniz ki bu durum sizi İngilizce öğrenme konusunda daha da motive edecektir.

   Hikâye okumak kelime dağarcığınızı arttırırken, kelimelerin günlük hayatta nasıl hayat bulduğunu görebilme fırsatı edinirsiniz. Okuduğunuz ve cümlenin içinde kullanım anlamını çıkarmaya çalıştığınız kelimeler zihninizde daha kalıcı bir hale gelecektir. Diğer yandan bir kelimeye ait farklı kullanımları, farklı anlamları da öğrenebilme fırsatı bulursunuz.

   Hikâyeler içinde çeşitli gramer konularına ait kullanımları görebilirsiniz ve bir paragraf bütünlüğü içinde gramer konularının kullanım şeklini öğrenebilirsiniz. Ayrıca bu durum ileride yapacağınız İngilizce kompozisyon çalışmaları sırasında daha doğru ve uygun yazıma sahip olmanızı sağlayacaktır.

   İngilizce’mi çeşitli hikâyeler okuyarak geliştirmiş birisi olaraktan, farkında olmasak da hikaye okumak, İngilizce konuşma kabiliyetimiz üzerinde de etkili olmaktadır. Şöyle düşünün, okuduğunuz bir hikâye içerisinde geçen konuşmayı aslında orada bulunan bir izleyici gibi gözlemleme şansı buluyorsunuz ve okuduğunuz hikâyedeki konuşmaya benzer durumlarda nasıl tepkiler vermeniz gerektiğini, o kültüre ait insanların böyle durumlarda ne dediğini ve hangi kelimeleri kullanmanızın doğru olacağını öğreniyorsunuz. Bu da konuşmanız üzerinde doğrudan bir etki demektir.

   Sonuç olarak, İngilizce eğitiminiz sırasında yapabileceğiniz en iyi aktivitelerden biri İngilizce hikâyeler okumaktır. Bu size pek çok dil yeteneğinizi geliştirebilme fırsatı sağlayacaktır.

comments powered by Disqus