BLOG

Grammar başlangıç konuları.

Conquer English
BLOG

   Hepimizin bildiği üzere yeni bir dil öğrenirken yalnızca gramer konularını öğrenmek yeterli değildir. Gramer bilgimiz ne kadar yeterli olursa olsun, kelime bilgimiz yetersizse, öğrendiğimiz bilgileri kullanmakta zorlanırız. İngilizce öğrenirken pek çoğunuzun aynı sorunla karşılaştığına eminim.

   Etrafımda İngilizce öğrenmeye çalışan insanlardan edindiğim genel izlenimler sonucunda gördüm ki; pek çok kişinin gramer bilgisi çok iyi olmasına karşın, iki kelimeyi bir araya getirebilecek İngilizce kelimelere sahip olamadıkları için konuşamıyorlardı. Bu yüzden İngilizce eğitimimiz sırasında kelime öğrenimine büyük önem vermemiz gerekiyor. Çünkü kelime dağarcığımız ne kadar güçlü olursa, kendimizi ifade edebilme gücümüzde, bu bilgimiz düzeyinde güçlü olur.

   Peki, kelime bilgimizi arttırmak ve öğrendiğimiz yeni kelimeleri kelime dağarcığımıza ekleyip, kullanabilmek için neler yapabiliriz?

İngilizce kelimeler. İngilizce kelimeler ve önemi.

   Öncelikle nasıl daha fazla kelime öğrenebiliriz bunu inceleyelim. Bunu için en basit yöntem hepimizin bildiği gibi bilmediğiniz kelimeleri bir kâğıda yazıp bunları ezberlemeye çalışmaktır. Pek çoğumuz bu aşamaya kadar gelmiş, bilmedikleri kelimeleri bir kâğıda yazmış ve ezberlemek için birkaç kez okumuştur. Fakat daha sonra öğrendikleri yeni kelimeleri ya tekrarlamayı unutmuş ya da tekrar çalışmayı zor bulduğu için ezberleyememişlerdir. Bu yüzden de denedikleri bu yöntem başarısızlıkla sonuçlanmıştır.

Neyse ki gelişen teknoloji bizi bu problemden biraz olsun kurtarıyor. Telefonunuza ya da tabletinize indireceğiniz programlarla kelime dağarcığınızı daha rahat ve eğlenceli bir şekilde geliştirebilirsiniz. Ayrıca kullanacağınız programa çeşitli hatırlatmalar kurarak, çalışmayı unutmaz ve yapmış olduğunuz düzenli tekrarlar sonucunda, öğrenmek istediğiniz kelimeleri öğrenmiş olursunuz. Ayrıca buradan size Conquer English’in İngilizce kelimeler üzerine çıkaracağı uygulamayı duyurmaktan mutluluk duyarız.

   Kelime dağarcığınızı geliştirmenin bir diğer yolu da İngilizce sözlükleri karıştırmaktır. Özellikle de içinde öğrendiğiniz kelimenin kullanımını bir örnek cümle ile gösteren sözlükleri tavsiye ederim. Çünkü bu sayede yalnızca kelimenin anlamını değil, cümle içinde nasıl bir yere sahip olduğunu görebilirsiniz.

   Kelime dağarcığınız belli bir düzeye geldikten sonra, yukarıda bahsettiğim yöntemleri uygulamak biraz sıkıcı olabilir. Bu yüzden de bu aşamadan sonra kelime dağarcığınızı geliştirmek için İngilizce kitaplar okumayı deneyebilirsiniz. İlk başta kelimelere fazla takılmadan kısa hikâyeler okuyun. Okurken bilmediğiniz kelimelerin altını çizin ama hemen sözlüğe bakmayın, cümlenin içindeki anlamını tahmin etmeye çalışın. Okumanız bittikten sonra bu kelimelerin anlamına bakıp, düşündüğünüz anlam ile sözlükteki anlamını karşılaştırabilirsiniz. Ayrıca yapacağınız bu karşılaştırmalar öğrendiğiniz kelimelerin zihninizde daha iyi bir yer edinmesine yardımcı olacaktır.

   İnsanlarla konuşun. Yapacağınız bir diğer eğlenceli kelime öğrenme yöntemi ise İngilizceyi anadili olarak konuşan insanlarla konuşmaktır. Onlarla konuşurken göreceksiniz ki, sizden farklı olarak kullandıkları pek çok kelime var ve onlarla sürdürdüğünüz iletişim boyunca bu kelimelerin anlamını öğrenmeye çalışarak –tabi karşınızdaki kişiyi fazla sıkmadan- kelime dağarcığınızı çok hızlı bir şekilde arttırabilirsiniz.

   Peki ya öğrendiğiniz yeni İngilizce kelimeleri nasıl daha kalıcı bir şekilde öğrenebiliriz?

   Bunu için size önerebileceğim tek bir şey var arkadaşlar, o da bu kelimeleri bol bol kullanmanızdır. Bunun için yeni öğrendiğiniz kelimeleri içeren kısa İngilizce kompozisyonlar yazabilirsiniz. Diğer yandan öğrendiğiniz yeni İngilizce kelimeleri en az 3 defa, yapacağınız İngilizce konuşmalar sırasında kullanmaya çalışın. İngilizce bir günlük tutmak en çok tavsiye ettiğim yöntemlerden biridir. Bu günlüğe yeni öğrendiğiniz kelimeleri içeren kısa yazılar yazmayı unutmayın. Şimdilik size tavsiye edeceklerim bu kadar arkadaşlar, size bol kelimeli günler diliyorum…

comments powered by Disqus