BLOG

Grammar başlangıç konuları.

Conquer English
BLOG

How many words do you know ?

     Ortalama iyi eğitimli birisinin sahip olduğu kelime sayısı 20.000 'i bulmaktadır. Bu oran 6 yaşından itibaren kelime belleğine ortalama 5.000 kelimenin eklenmesi ile oluşmaktadır. Yani bizlerin  kelime edinimlerimiz gelişme süresince artarak devam etmekte.

     İkinci bir dil öğrenen kişi için ise durum biraz farklıdır. Çünkü iki dil arasındaki potansiyel farklıdır. Ortalama yetişkin bir dil öğrencisi ancak bir kaç yıl sonra anadili konuşan  7-8 yaşındaki bir İngilizin kelime sayısına ulaşabilir.Bununla birlikte bir bebeğin edindiği kelime sayısı bir ortaokul öğrencisinin öğrendiğinden daha fazladır. Dolayısı ile bizim okulda ve sınıflarda 5-10  yılda maruz kaldığımız dil oranı, doğal ortamında bir çocuğun 1 yılda edindiği gramer ve kelime yapısından daha azdır. 

     Bu fikrimizi destekleyen bir çok görüş olduğunu tahmin ediyoruz. Özellikle yıllardır ülkemizde dil sorununun bir türlü çözülememesi, metodolojideki eksiklerimiz yanında dilin doğal ortamlarının eksik olmasından da kaynaklanmaktadır. Bu konunun bizce çözümü üzerinde daha sonra durmak üzere bu bahsi burada kapatıp tekrar kelime bilgisine dönelim.

     " How many words does a student / learner need to know " sorusunun cevabı  öğrenen kişinin ihtiyacı ile alakalıdır. Mesela bir iş adamı ile tatile İngiltere'ye gitmek isteyen birinin İngilizce kelime bilgisinin aynı olmadığı gibi, üniversitede okuyan bir öğrenci ile garsonluk yapan birinin kelime bilgisi aynı olmayacaktır. Ancak yine de ortalama bir kelime sayısından bahsedeceksek bu rakam 2000-3000 arasıdır. Yani biz günlük diyaloglarımızda ancak bu kadar kelime kullanırız. Bu kelimelerden bazıları bile bizlere yabancı gelebilir. Bunlardan bazıları ise pek sık kullandığımız gramer kelimeleri de olabilir ( a,an, this , there, that, but and gibi. ) Fakat yine de aktif bir İngilizce için bu rakam 5000' i bulmakta. Yani 5.000 kelimeye ulaşamayan birisi  bu dili orta ( intermediate ) seviyede bildiğini iddia edemez. Zaten İngilizceyi " artık anlayabiliyorum ve metinleri yorumlayıp üzerinde konuşabiliyorum " anlamında geçerli bir sertifika veren Cambridge FCE sınavında bir öğrencinin bilmesi gerekli kelime sayısı da 5.000 olarak belirtilmiştir.

     Bununla birlikte akademik seviyede bir İngilizce çalışan birisi ise buna 700 ' yakın bir akademik kelime listesi eklemelidir. ( commerce,law, medicine etc. ).

     Kelimeleri nasıl hatırlarız ve nasıl unuturuz konusu ile alakalı çalışmamızda buluşmak dileği ile...

comments powered by Disqus