BLOG

Grammar başlangıç konuları.

Conquer English
BLOG

Öncelikle “dil öğrenemem korkusunu” üzerinizden atınız. Çünkü beyin kendisine gönderilen sinyale göre hareket eder. 

1. Yanlış yapmaktan korkmayalım, çünkü dilde doğrular pek çok yanlıştan sonra elde edilir. 
2. Dil öğrenirken gramerdeki ( dil bilgisi) temel bilgileri iyi edinin. Eğer gramerde zayıf iseniz, bol bol “dilbilgisi alıştırmaları  yapın. Bu çalışmayı“ “listening – dinleme “ ve “ speaking –konuşma “ desteklemelisiniz . Eğer öğrenci iseniz, okuldaki kitabınızın bir CD yada DVd versiyonunu mutlaka edinin ve sizin vazgeçilmeziniz olsun. Çünkü sınıfta her zaman kısıtlı bir dinleme ve konuşma zamanınız olacaktır.
3. Dil öğrenme edinmeyle başlar. Öğrendiğiniz en basit bir kelimeyi bile günlük hayatta bir karşılığını bulup kullanın.
4. Bizler genelde dil öğrenmeye “ikidilli “ yani  hem annenin hem babanın konuştuğu ayrı iki dil ile  başlamadığımızdan ,  o dildeki kelimeleri duyacağımız ortamlarda bulunamıyoruz. Bu da dil öğrenimini zorlaştırmakta.  Bu yüzden  hedef dil ile alakalı ifade ve cümlelere kulağımızın aşina olacağı ortamları oluşturmamız gerekiyor. Bu, ya bir kurs ve okul ortamı ya da evde yabancı yayınların bilinçli olarak takip edildiği bir odanız.
5. Ödev yapmaktan korkmayın çünkü ödev öğrenilenleri pekiştirir ama ödev yapmayı bir iki saate sıkıştırmayın. Geniş zaman ve alanlarda yapın.
6. Öncelikle İngilizce - İngilizce sözlük kullanın. Ancak Türkçe anlamları bulabileceğiniz bir sözlüğünüz de olsun.
7. Türkçe’den çeviri yapmadan dil öğrenmeye çalışmalısınız.
8. Etrafımızdaki  herhangi biriyle, akrabalarınızla ingilizce konuşmaya çalışın.
9. Yeni öğrendiğiniz kelimeler ve kalıplarla yazılmış bir diyaloğun ya da monoloğun video çekimini yapın .
10. Günlük yazmaya çalışın . Günlüğe hergün farklı birkaç ifade ekleyin. Ne kadar farklı şeyler yazabildiğinizi göreceksiniz.
11.  Yabancı filmleri , İngilizce altyazılı seyredin. Çünkü Türkçe altyazı, gözünüzü oraya kaydıracak ve beyni tembelleştirecektir. Onun yerine belki filmi 2.kez seyretmek , kalıpların mimikler yoluyla kolay anlaşılmasını sağlayacaktır. 
12. Bir dil , öğrenilirken ne kadar çok duyulursa o kadar o dilin kelime ve deyimlerine aşina oluruz. Bu yüzden yabancı yayınları her gün kısa aralıklarla dinlemelisiniz.
13. Etrafınızdakilerin  “ şu kadar süredir İngilizce öğreniyorsun, hadi şu haberi  ya da yazıyı çevir “ demelerine  aldırmayın. İngilizcenin sadece ihtiyacınız olduğu için ( bazıları için bu bir zevktir ) öğrendiğinizi bilmelerini sağlayın.
 
Farklı yöntemleri de paylaşmak dileği ile…

 

comments powered by Disqus