FUN

ACTIVITIES FUN KONULARI

Conquer English
FUN

Celebrate Your Eid Al- Fitr All Around The World / Bayramınızı Kutluyoruz.

In the month of Ramadan, Muslims refrain from eating from dawn to sun set and in the evening the fast turns to a feast in many countries. More importantly, it is a month of unity and peace. It is the month that people learn how to control their stomachs, their tongues and their hearts. And it is also a time of giving and sharing the blessed feelings.

Ramazan ayında, müslümanlar şafak vaktinden gün batımına kadar kendilerini yemekten alıkoyar ve akşam bu  oruç olayı pekçok ülkede festivale dönüşür. Daha da önemlisi, bu ayın birlik ve barış ayı olmasıdır. İnsanlar, midelerini, dillerini ve kalplerini kontrol etmeyi öğrenirler. Aynı zamanda, paylaşma ayıdır bu ay.

When we come to the end of moral victory days, we celebrate this end with our family and friends as Ramadan Eid. We greet and hug each other, give presents one another. We also visit long and short distant relatives. In the Eid morning we share our good wishes in brotherhood and unity. It is common to say " Mubarek Eid _ Bayram Mübarek Olsun ". 

Bu günlerin sonuna gelindiğinde, ailemiz ve arkadaşlarımızla Bayramı-Eid kutlarız. Birbirimize sarılır ve hediyeler veririz. Yakın ve uzak akrabalarımızı ziyaret ederiz. Bayram sabahı ise birlik ve kardeşlik içinde iyi duygularımızı paylaşırız. Bayram Mübarek Olsun demek yaygındır.

In these days, people wear their new and  best clothes and then they visit the loved ones. Young boys and girls kiss the hand of older people and children visit their neighbourhood to wish a happy eid and collect pocket-money and chocolate.

Bu günlerde insanlar yeni ve en iyi elbiselerini giyer ve sevdiklerini ziyaret ederler. Genç kız ve erkekler büyüklerin ellerini öperler ve komşularını ziyeret ederek iyi dileklerde bulunur ve harçlık ve çikolata toplarlar.

Turkish people has cultural tradition for hosting their relatives and friends at iphtar dinners and like offering " Güllaç - a traditional dessert in Ramadan", "Kadayıf Dolma- pastry filled of walnuts ", and Turkish delight.

Türklerin iftarda akraba ve arkadaşlarını ağırlama gelenekleri vardır.

People like to break their fast with different kinds of dates and water.

İnsanlar oruçlarını su ve değişik çeşitte hurma ile açmayı severler.

Tvs and radios have a wide range of tv programs about Ramadan which include musical programs, sayings from celebrities and politicians. 

 

.................

 

The candy shops start preparing months before the Eid days and they try to draw customers attention with delicious candies. Sweets are more significant during the holy month, as they are so in Turkey. Because Turkish People like to offer sweets and baklava and lokum.

During the Eid days the roads are more crowded than usual.

comments powered by Disqus