STUFF FROM TEACHERS

ELT STUFF FROM TEACHERS KONULARI

Conquer English
STUFF FROM TEACHERS

İngilizcede Yeni Kelimeler / Yeni Kelimeleri Neden Bilmek Zorundayız ?

   Her gün İngilizceye onlarca kelime girmekte. Bu kelimeler daha çok radyo, tv, kitaplar ve internet ortamında dolaşmakta. Eğitimli bir " Native -yerli " ortalama 45-50 bin kelime girişine sahip olabilir. Bu kelimelerin 15 bin' e yakını ise 12-13 yaş civarında öğrenilmektedir. Peki ingilizceyi sonradan öğrenen insanlar bunların ne kadarını bilmek zorunda ?

   Bu, tabii ki,  yeni konular gündeme geldikçe değişmekte bu da yeni kelime grupları ( lexical items ) üretmektedir. Öğrencilerin bunları öğrenmesi zorunlu olduğu gibi anlamlarını da bilmeleri beklenmektedir. 

   İngilizceye diğer dillerden alınmış kelimelerle ilgili yazı daha önce yayınlanmıştı. Bu yazıda ise yeni girmiş kelimeleri vereceğiz. Amerikan İngilizcesinde, ekonomik ve bilgisayar teknolojisindeki hızlı gelişmeye paralel olarak pekçok kelime İngiliz İngilizcesinden daha önce literatüre girmiş kabul edilmektedir. Film ve müzik sektöründeki hızlı gelişme de İngilizceye yeni kelimeler kazandırmıştır. 

   Mesela "extremely " yerine " majorly" son zamanlarda daha çok kullanılır olmuştur. Ame Eng.' de "someone get game" deyimi birinin bir spor dalında yetenekli olduğunu belirtir.  " John got game in basketball = He is skillful at basketball " anlamındadır. Ayrıca günlük İngilizcede kullandığımız " whassup " hello- hi " anlamında kullanılmaya başlanmıştır

Yeni Kelimeler

   Bazı kelimeler İngilizceye 20.yy'da girdi. Mesela, teknolojideki gelişmelere paralel " airplane-airport- airline kelimelerini ünlü oyun yazarı Shapespeare duymamıştı. Belki de o ünlü Macbeth oyununu bilgisayarda ( computer ) yazarken silah icat olmuş olsaydı kralı hançer ( dagger ) yerine başka bir silahla ( gun ) öldürtürdü. Radyo ve televizyon kelimeleri vacuum cleaner, hardware, software kelimeleri kadar yeni olurdu onun için. Çok bilgisayar kullanmaktan kaynaklanan " cybersickness- sanal hastalık " kelimesine çok hayret ederdi.

Shakespeare 'in duyunca şaşıracağı daha nice kelimeler ;

computer : bilgisayar

dot-com ; nokta.kom

software : yazılım

e-school : elektronik okul

screenager ; zamanının çoğunu internet ve b.sayar karşısında geçiren.

e.cash : internet alışverişlerinde kullanılan para.

PDA : personal digital assistant

MP3 : mp3

cybercafe : sanal kafe

cybercrime : sanal suç

cyberfraud : İnternetde illegal yolla para kazanma ve insanları aldatma

microengineering : son derece küçük olan yapıların tasarlanması

brunch : breakfast ve lunch kelimelerinin karışımı ( blend )

netizen ; net ve citizen kelimelerinden oluşan yeni kelime ; interneti doğru kullanan

ization so eki eklenerek yeni kelimeler de edinilmiştir ;

globalization : küreselleşme

dolarization : kendi parasından çok bir ülkenini doları kullanması

imagine - engineer = imagineer : hayal gücünü ve pratik zekasını kullanan.

 

Kaynak ; Longman / Dictionary Of Contemporary ENGLISH

comments powered by Disqus